Az eddigi ID modellekhez képest lágyabb szilentekkel csatlakozik a felfüggesztés a karosszériához – rossz úton azért marad a rázkódás

Nem kaptam választ arra a kérdésemre, hogy kinek is készül a lépcsős hátú ID.7-es Drezdában. Kína saját magának gyártja majd ezt a karosszériaformát, Európának pedig az errefelé szinte egyeduralkodó kombit szánják. Az eredeti tervekben az szerepelt, hogy a nálunk gyártott lépcsős hátú autókat Észak-Amerikába szállítják, ám ott idő közben úgy alakult át a villanyautó-támogatás, hogy a helyben gyártott autók kapnak csak adókedvezményt, szóval ha visznek is tőlünk autókat az USA-ba, azok eladhatatlanul drágák lesznek a vetélytársakhoz képest.

Tourer néven jön majd a kombi úgy 1 év múlva, ezt kifejezetten Európának készítik

Kontinensünkön a kombi lesz a sláger az előrejelzések-tapasztalatok szerint, a Tourer utónév nem újdonság, hanem egységesítés. Mi Magyarországon a német Variant nevet használtuk, de voltak piacok, ahol egyszerűen Station Wagon vagy épp Tourer néven futottak a kombik. Ezek közül a Tourer nevet választották, azzal ugyanis rögtön a felhasználásra, tehát a túrázásra is utalnak. Nem is annyira a Passat, inkább az Arteon villanymotoros megfelelője az ID.7-es, hiszen 5 ajtós ferde hátú a karosszéria – mindent az alacsony légellenállásnak rendeltek alá. Az autó teljes szélességében világító (a márkajelzések azért még sötétek maradnak) első-hátsó lámpák látványosak, és egész jól palástolják azt a tényt a formatervezők, hogy az akkumulátor miatt vastag a padló.

Jobb az anyaghasználat, új digitális menüvel javítják a továbbra is az érintőképernyőre koncentrálódó kezelést. Hatalmas méretű a csomagtér, de itt kell hurcolni a töltőkábeleket is, elöl nincs tárolórekesz

Igyekeztek mindenhol minőségi anyagokat használni az utastérben, már a hátsó ajtókárpitot is puha burkolattal látták el, bőrborítás és díszvarrás van a műszerfalon, de még mindig lespórolják a vezetőajtóról a hátsó ablakok dedikált kapcsolóit, helyette 2 ablakemelő és egy átváltókapcsoló van. Már nem a kormánnyal együtt mozog, hanem a műszerfalon van a digitális műszeregység, egész nagy felületet használ a vetített kijelző. Sok kritikát kapott a túlságosan érintőképernyő-hangsúlyos kezelés, ezen úgy próbáltak javítani, hogy az ID.7-es már a 4-es verziószámú szoftvert kapja – az 1, 2 és 3-as folyamatos továbbfejlesztés volt, a 4-es az alapoktól kezdve új program. Ennél szabadon konfigurálható a kezdőképernyő, egyszerűbb a menü felépítése és gyorsak a reakciók.

Opálosra kapcsolható az üvegtető, egyéb árnyékoló nincs. A fejtér 1,9 méterig elég, a lábtér hatalmas

A kormányon még a nagy méretű, de legalább sok irányba billenő kapcsolókat használják – tekerés közben ujjbeggyel be lehet nyomni a tempomat-kapcsolót, aztán meg csodálkoztam, miért nem lassulok lejtőn gurulva, B, azaz extra motorfék fokozatban… Nincs egypedálos vezetés, még menüből sem lehet ilyet előcsalogatni. Számomra érthetetlen és fájdalmas volt, hogy nem vitték teljesen hátra az üvegtetőt. A hátsó utas feje felett már tetőkárpitot találunk, az üveg ez előtt arasznyival ér véget egy 3-4 centis peremben. Amikor a lapos ajtónyíláson előrehajtott fejjel átjutottam, hátradőltem, és elsőre jól bevertem a fejemet – ez a veszély 1,9 méteres testmagasságnál valós, a fejtér épp csak megfelelő ekkora termethez. Lábtér van bőven, de az ülőlap közel van a padlóhoz, már középtávon is kényelmetlen az utazás – alig várja majd az itt ülő a töltési szüneteket, amikor megmozgathatja a lábait.

Kompakt a 286 LE/545 Nm teljesítményű hátsó hajtómotor, az elektronika Hatvanban készül a Bosch-nál. Felfelé nyílik a töltőfedél, hogy védjen az esőtől, a maximális töltési teljesítmény 175 kW

Apropó, töltési szünet! A gyár a 77 kWh kapacitású akkumulátorral 614 km-es szabványos hatótávolságot ígér, a próbált autónál 400-450 km-re jött ki a matek, mert alig sikerül 20 kWh/100 km alá vinni a fogyasztást. Persze ebben volt egy-egy nagyobb gyorsítás, de messze van ez az ígért 14,1 kWh/100 km-től és a 621 km-es hatótávtól. Nagyon finom motorszabályozással érik el, hogy nem jelent gondot még nedves aszfalton sem, ha mind a 286 lóerőt lehívjuk, Sport módban ilyenkor már az elektronikus beavatkozók is szóhoz jutnak. Az ID.7-es újdonsága még a továbbfejlesztett vezetőtámogató rendszer, amely például automatikus sávváltásra is képes gyorsforgalmi úton. Ha a vezető fogja a kormányt, és előzni szeretne, csak kiteszi az irányjelzőt, a többit pedig az autó intézi – feltéve, hogy nem engedi el a kormányt. Mi az első pár próbálkozásnál még elengedett kormánnyal kezdtük a manővert, ilyenkor félúton (a vonalon való áthaladáskor) aztán jön a figyelmeztetés, hogy tessék megfogni a volánt és elengedi a kontrollt az elektronika. Amikor ez után viccből feltettem a kérdést IDA-nak, a digitális segédnek, hogy „most meg akarsz ölni minket?” az volt a válasz, hogy „sajnálom, ezt a képességet még nem sajátítottam el” Legalább őszinte volt a mesterséges intelligencia…

Magyarországon már rendelhető a Volkswagen ID.7-es, a 286 lóerős, hátsókerékhajtású szedánt 23,5 millióért adják (a pontos vételár az euró-árfolyamtól függ), ennél 6,5 millióval olcsóbban megvásárolható az 5 ajtós Arteon, a már csak kombiként kínált kifutó Passat pedig 9,5 millióval olcsóbb. Az első ügyfélautók érkezése 2024 elejére várható, a Tourer is elérhető lesz jövőre, ahogy a nagyobb, 86 kWh kapacitású akkumulátor és a 2 hajtómotoros összkerékhajtású változat is.

VOLKSWAGEN ID.7
Max. teljesítmény: 210 kW/286 LE
Max. nyomaték: 545 Nm
Hosszúság/szélesség/magasság: 4961/1862/1534 mm
Tengelytáv: 2971 mm
Fordulókör: 10,9 m
Saját tömeg/terhelhetőség: 2188/442 kg
Csomagtér: 532-1586 l
Akkukapacitás (nettó): 77 kWh
Gyorsulás 0-100 km/h: 6,5 s
Max. sebesség: 180 km/h
Szabványos fogyasztás: 14,1 kWh/100 km
Hatótávolság (WLTP): 621 km
A típus alapára: 23 563 221 Ft