Előzetesen a nehéz előzés miatt egy unalmas és gumigyilkos versenyt vártunk, s ehelyett a szezon egyik legizgalmasabb futamának szemtanúi lehettünk vasárnap. Fernando Alonso a 11. helyről rajtolt el, s nagyon különleges körülmények között megtartott versenyen lett első. Alonso öröme határtalan lehet, hiszen nem elég, hogy hazai pályán nyert, idén egyedüliként ebben a kiegyenlített mezőnyben duplázott, ráadásul immáron ő vezeti az egyéni ponttáblát. Non plusz ultra, hogy mindezt azzal a Ferrarival érte el, amely a téli teszteken siralmas eredményeket produkált.

„Nagyon nehéz szavakkal kifejeznem, hogy mit is érzek jelenleg.” – mondta Alonso a verseny végén. „A hazai nagydíjat megnyerni különleges és nagyon egyedi érzés. Lehetőségem volt Barcelonában nyerni 2006-ban a Renault-val és még mindig nagyon jól emlékszem arra a pillanatra. Most a Ferrarival volt esélyem piros színbe öltözött lelátók előtt nyerni. Nagyon büszke vagyok és a spanyolországi győzelem a legszebb győzelmem az átélt érzelmek tekintetében. Semmi sem hasonlítható ehhez.” – tette hozzá a világbajnokságban vezető pilóta.

Három nagy vesztese van ennek a futamnak. Sokáig úgy tűnt, hogy Sebastian Vettel zsinórban harmadszorra is megnyeri az Európai Nagydíjat, de végül autójának technikai meghibásodása megakadályozta az ifjú németet célja elérésében. A verseny másik nagy vesztese, a Lotus francia pilótája, Romain Grosjean is jó helyzetben volt ahhoz, hogy dobogós helyezést érjen el, de miután autójában elmentek a sebességfokozatok, kénytelen volt feladni a versenyt. Lewis Hamilton sem éppen Fortuna kegyeltje. A harmadik helyen haladt a McLaren pilótája, mikor az utolsó előtti körben összeütközött Pastor Maldonadóval, s ez lehetővé tette Michael Schumacher számára, hogy felugorjon a harmadik helyre. Ez a német első dobogós helyezése azóta, hogy 2010-ben ismét felöltötte a Forma-1-es overállt.

Érdemes még szót ejteni Mark Webberről (Red Bull) is, aki a 19. helyről rajtolva végül a negyedik helyen ért célba. A Force Indiától várhatók voltak a jó helyezések, így Nico Hülkenberg ötödik és Paul di Resta hetedik helye nem jelent meglepetést. Nico Rosberg az utolsó pár körben öt helyet is javított, így végül a hatodik helyre kormányozta célba ezüst nyilát. Jenson Button (McLaren) most sem tűnt ki egyedülálló teljesítményével, de azért a nyolcadik helyért járó pontokat begyűjtötte. Őt Sergio Perez (Sauber) és Pastor Maldonado (Williams) követi az utolsó két pontszerző helyen. A venezuelai pilóta azonban még elveszítheti ezt a pontot, hiszen vizsgálják a Hamiltonnal történt balesetét. Az történt, hogy az utolsó előtti körben Hamilton hátsó kerekei már elveszítették a tapadásukat, így Maldonado gyorsabb volt. Hamilton védte helyét a Williams-szel szemben és Maldonado lekényszerült a pályáról. Maldonado visszavágott a britnek, aki így kiesett. Ez a baleset és a pontok hiánya akár a világbajnoki címébe is kerülhet a wokingiak pilótájának, aki joggal volt nagyon mérges a kiesésekor.

Európai Forma-1-es Nagydíj eredménye

1. Fernando Alonso Ferrari 1:44:16.649 2. Kimi Räikkönen Lotus + 6.421 3. Michael Schumacher Mercedes + 12.639 4. Mark Webber Red Bull + 13.628 5. Nico Hülkenberg Force India + 19.993 6. Nico Rosberg Mercedes + 21.176 7. Paul di Resta Force India + 22.866 8. Jenson Button McLaren + 24.653 9. Sergio Perez Sauber + 27.777 10. Pastor Maldonado Williams + 34.630 11. Bruno Senna Williams + 35.961 12. Daniel Ricciardo Toro Rosso + 37.041 13. Vitalij Petrov Caterham 1:15:871 14. Heikki Kovalainen Caterham 1:34:654 15. Charles Pic Marussia 1:36:551 16. Felipe Massa Ferrari + 1 kör 17. Pedro de la Rosa HRT + 1 kör 18. Narain Karthikeyan HRT + 1 kör 19. Lewis Hamilton McLaren Nem ért célba 20. Romain Grosjean Lotus Nem ért célba 21. Kamui Kobajasi Sauber Nem ért célba 22. Sebastian Vettel Red Bull Nem ért célba 23. Jean-Eric Vergne Toro Rosso Nem ért célba Timo Glock Marussia Nem indult a versenyen Leggyorsabb kör: Nico Rosberg, 1:42.163

A Forma-1-es mezőny tagjai ismét két hét múlva (2012. július 8.) állnak rajthoz, ezúttal a Silverstone-ban megrendezésre kerülő Brit Nagydíjon. 2011-ben az a Fernando Alonso nyerte meg ezt a futamot, aki most Valenciában győzedelmeskedett. Ennek ellenére nem lehet megmondani ebben a kiegyenlített mezőnyben, hogy a Ferrari pilótája át tudja-e menekíteni formáját a ködös Albionba is. Abban az esetben egyedülálló módon triplázna az idei szezonban.

A világbajnokság eredménye az Európai Nagydíj után

Pilóták: 1. Fernando Alonso Ferrari 111 pont 2. Mark Webber Red Bull 91 pont 3. Lewis Hamilton McLaren 88 pont 4. Sebastian Vettel Red Bull 85 pont 5. Nico Rosberg Mercedes 75 pont 6. Kimi Räikkönen Lotus 73 pont 7. Romain Grosjean Lotus 53 pont 8. Jenson Button McLaren 49 pont 9. Sergio Perez Sauber 39 pont 10. Pastor Maldonado Williams 30 pont Konstruktőrök: 1. Red Bull 176 pont 2. McLaren 137 pont 3. Lotus 126 pont 4. Ferrari 122 pont 5. Mercedes 92 pont 6. Sauber 60 pont 7. Williams 45 pont 8. Force India 44 pont 9. Toro Rosso 6 pont