Alapvetően racionális vásárlóknak készül a Golf Variant, ehhez képest most csupa olyan változattal bővítik a kínálatot, amivel az érzelmekre próbálnak hatni: a kalandvágyóknak itt az Alltrack nevű soft-terepes, a forrófejűeknek az R Variant, a sportos és takarékos GTD meg amolyan aduász.

Ilyenkor se jön zavarba, de azért az aszfaltút az Alltrack terepe Ilyenkor se jön zavarba, de azért az aszfaltút az Alltrack terepe

3 centivel emelték meg a Golf Alltrack hasmagasságát, méghozzá úgy, hogy a rugók 20 mm-rel hosszabbak, a maradék 10-et a nagyobb átmérőjű abroncs adja. Nem spóroltak a műanyag védőburkolattal sem, igaz, a nagyját ezüstösre fényezték – ezen is látszanak majd a karcok. Ehhez a modellhez programozták az ötödik generációs Haldex központi differenciálmű és a menetstabilizáló vezérlését. Off-Road módba kapcsolva sokkal hamarabb működésbe lép a fékezéses differenciálzár, és alapvetően 50:50% arányban osztja el a nyomatékot a tengelyek között. Még akkor is képes továbbhaladni az Alltrack, ha két kerék a levegőben van, és a nedves-agyagos emelkedőn is fel tud hajtani különösebb probléma nélkül. Lejtmenetvezérlőre is hagyatkozhatunk, a kezdeti sebességet (max. 30 km/óra) tartva engedi le az Alltracket az elektronika.

2x2 kipufogócső és szolid diffúzorbetét jelzi, hogy a 300 lovas R Variant előzött le minket 2×2 kipufogócső és szolid diffúzorbetét jelzi, hogy a 300 lovas R Variant előzött le minket

Az Alltrack persze bevallottan nem igazi terepjáró, a felfüggesztést is úgy hangolták át, hogy a 3 centis emelés ellenére ugyanolyan nagy kanyarsebességet érjen el, mint a hétköznapi Golf kombi. Magyarországon csak összkerékhajtással lesz majd elérhető ez a modell, 1,6 és 2,0 literes TDI, valamint 1,8 literes TSI motorral. A körítés sokat ígér, de alapvetően közútra lőtték be az Alltracket, ahol minden akadállyal – padka, hóesés – meg tud birkózni.

Nem túl izgalmas az R-belső, de legalább semmi nem vonja el a figyelmet a külvilág történéseiről Nem túl izgalmas az R-belső, de legalább semmi nem vonja el a figyelmet a külvilág történéseiről

Az R Variantra ez már csak feltételes módban igaz. Alatta ugyan szintén összkerékhajtást találunk, de itt nem felfelé, hanem lefelé vitték a karosszériát, és nem terepre, hanem versenypályára hangolták az összkerékhajtást. A VW első igazi sportkombija – az USA-ban Sportwagen néven fut ez a felépítmény – 300 lóerős teljesítménnyel nagyon szépen és kezesen terelhető. A DSG-váltó mindig a megfelelő fokozatban van, igazából fel se merült bennem, hogy a váltófülekkel matassak, inkább arra koncentráltam, hogy tartsam a lépést az előttem haladóval az Ascari versenypályán. A gyakori nagy fékezés ellenére se mutatta fáradás jeleit a rendszer, a kormányzás pontos, gázelvételre épp csak annyi terhelésváltási reakció jön, ami segít ráfordulni az ívre, egyébként bátran tapostam a gázpedált.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utóbbiban támogatott, hogy itt már minimális kormányelfordításra is kapnak a hátsó kerekek nyomatékot (ha az első keréknek kevesebb hosszirányú erőt kell átvinni a talajra, több keresztirányú erővel képes megbirkózni), ráadásul a differenciálzárak itt úgy dolgoznak, hogy az ívbelső kereket fékezik, hogy ezzel is segítsék az elfordulást. A Golf R Variantnak nincs ellenfele, vagy teljesítmény, vagy összkerékhajtás híján nem érnek a nyomába a társai. Mielőtt azonban még nagyon belelkesülne valaki, jöjjön a hidegzuhany: a Porsche Hungaria kereslet hiányában nem forgalmazza a Golf R Variantot.

A karmokról lehet felismerni a 184 lóerős dízelt A karmokról lehet felismerni a 184 lóerős dízelt

A GTD annak lehet a legjobb választás, aki nem versenypályára, hanem a hétköznapokra keres magának egy sportos kombit. A 184 lóerős dízelmotor is szépen húz, miközben a fogyasztása is ésszerűbb keretek között mozog, mint az R-nél, ráadásul nekem személy szerint jobban is tetszik a belső kialakítás. Az R Variant belsejében a zongoralakk-fekete és a szürke bor az uralkodó, a GTD-ben ellenben a hűtőrács mintázatát is látjuk a betéteken, aztán itt van a golflabdát mintázó váltógomb és az ülések jellegzetes, négyzetrácsos szövetkárpitja. Itt nem siet a segítségünkre összkerékhajtás, ha nagy tempóval esünk be egy kanyarba, de a sportfutómű átlag feletti agilitást garantál. A hatalmas raktér a felmerülő szállítási igényt jó eséllyel képes kielégíteni, miközben a sportos autóvezető se érzi magát mellőzöttnek – ha nem 8,6 (kézi váltó), vagy 9,1 (DSG) millió forint szerepelne a Golf GTD Variant árcéduláján, ez lenne az ideális családi autó…

Jellegzetes retrószövetnek örülhetünk. Praktikus, izmos és alacsony fogyasztású – sokoldalú autó a GTD Jellegzetes retrószövetnek örülhetünk. Praktikus, izmos és alacsony fogyasztású – sokoldalú autó a GTD

Autó-Motor ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!