Mivel az elektromos autó a maiak leváltására hivatott, úgy döntöttem, nem részesül megkülönböztetett bánásmódban a Citroën C-Zero. Elég bajt okoz nekem azzal, hogy egy feltöltéssel csak 100-110 km-es távolságra képes eljutni, ezek után igazán ne várja, hogy kivételezzek vele.

Szerencsére nincs is ilyesmire szüksége. A hasonló méretű, 3,5 méter hosszú városi minik között igen jó teljesítményt nyújt. Utasterében mind a négy ülőhelyen kényelmesen elfér egy átlagos termetű ember, és 1,9 méteres magasságommal még én is elférek magam mögött – igaz, a térdem a vesémet karcolja. Kellemes hatásúak az anyagok-színek az utastérben, pakolóhelyek azonban alig vannak. Kesztyűtartó, 3 pohártartó és egy apró rekesz a középkonzol tövében, közvetlenül a rádióbemenet mellett. A második sorban oldalanként lehet állítani a támla dőlésszögét, és ezzel ki is merültek a variálási lehetőségek. A csomagtér padlója magasan van (alatta az autót hajtó elektromotorral), a defektjavító szetthez a hátsó ülőlap kiemelése után, négy szárnyas anya oldásával férünk hozzá. Utóbbi körülményes, előbbi szokatlan megoldás ebben a méretosztályban.

12 V-os akku a szervizfedél alatt 12 V-os akku a szervizfedél alatt

Az autó vezetése egy kicsit a múltat idézi azzal, hogy nagyon erőős energia-visszatáplálást választottak. Amint lelépünk a gázról, olyan lassulást produkálunk, mint a többi autó enyhe fékezéssel. Régebben voltak ilyen motorfékek, újabban inkább „gurulós” autókat készítenek. Ezzel nincs is baj, azonban még egy 10%-os lejtőn is taposnunk kell a menetpedált ahhoz, hogy ne lassuljunk, miközben az autó még így is energiát termel vissza. Egy, a Toyota hibridekhez vagy a Citroën C-Zero alapját adó Mitsubishi i-MiEV-hez hasonló, kétfokozatú visszatáplálás segítene egy kicsit a helyzeten. Az elektromotor teljesítményleadása olyan, mintha egy nagy lökettérfogatú szívómotor lenne az autóban. A menetpedál lenyomására nagy lendülettel megindul a miniautó, domborzati viszonyoktól és sebességtől függetlenül. A csúcssebességet 130 km/órára korlátozza az elektronika – ezt még az M7-es érdi emelkedőjén felfelé is tudja tartani az autó.

Haladási irányválasztó. Váltó nincs Haladási irányválasztó. Váltó nincs

Országúti tempónál a gördülési és szélzaj miatt már nem halkabb a normál autóknál a C-Zero, városban még tudunk vele meglepetést okozni a gyalogosoknak és a háziállatoknak. A gyakori gyorsításokkal és fékezésekkel tarkított városi közlekedés egyébként nagyon fekszik az autónak, az állandó visszatáplálás miatt ilyenkor se ugrik meg számottevően az energiafogyasztás. E téren csak arra kell odafigyelni, hogy országúton több energiát fogyaszt, mint városi tempónál – ha az agglomerációba megyünk haza, ennek megfelelően a hátralévő távolságnál több energiát kell tartalékolnunk.

Egy autóhoz két parkolóhely kell

Szintén megszokást igényel, hogy a gördülési ellenállás csökkentése miatt elöl 145, hátul 175 mm széles abroncsokat használ a C-Zero. A fékút a kisebb tapadási felület miatt hosszabb lehet a ma megszokottnál, és nagyon alulkormányzottan viselkedik, azaz befordulás helyett csak tolja lefelé az orrát az ívről. Japán autóhoz képest kulturált, franciához képest kemény a rugózás, leginkább halljuk az úthibákat, mivel nincs motorzaj, ami elnyomná, az ütések helyett az egész karosszéria mozgását érezzük. A sarkokba helyezett kerekek miatt nincs gond az egyenesfutással, a keskeny és magas karosszéria nem billeg kanyarokban – előbb kezd el sodródni az autó a keskeny abroncsok miatt, mint ahogy ez bekövetkezne.

Nagyon hiányzik a kalaptartó a városi autóból, egyébként elfogadható méretű a tér Nagyon hiányzik a kalaptartó a városi autóból, egyébként elfogadható méretű a tér

Városi szaladgáláshoz egyébként tökéletes a Citroën C-Zero hatótávolsága, ami némi tartalékkal is számolva úgy 100 km lehet – télen ennél jóval kevesebbet megy el az autó egy feltöltéssel. Annak, aki esetleg az agglomerációból jár be egy városba, annak már nem árt, ha két, dedikált parkolóhellyel is rendelkezik, ahol 5 méteren belül talál egy konnektort. A Citroën javaslata szerint az autóhoz adott speciális kábelt közvetlenül a falba épített konnektorba kell dugni; tapasztalatom szerint nyugodtan lehet hosszabbítót is használni. A kábel egyik végén az autó speciális csatlakozóját találjuk, a másik végén pedig egy hatalmas méretű műanyag házat – ha nem bokamagasságban van a konnektor, akkor bizony a villásdugót feszíti ennek nagyjából egy kg-os tömege. A kábelen lévő 16 amperes teljesítményjelzés csak a biztonsági tartalékot jelöli, a Citroën mérései szerint 7 Amperral tölt az akkumulátor – az én házamban cserére érett, 10 amperes megszakító van a villanyóra mellett, és nem okozott gondot a töltés, működő elektromos fogyasztókkal sem. Amúgy nem árt, ha szem előtt van az autó töltéskor, vagy jól zárt helyen történik mindez; a speciális töltőkábel ára több százezer forint, ha pótolni kell. Használaton kívül egy vízhatlan szatyorban tárolhatjuk a csomagtartóban – nem ártana azonban egy akasztó, ami megakadályozná a szatyor mozgolódását…

A motor a csomagtér alatt A motor a csomagtér alatt

A csomagtér mérete egyébként elegendő a napi-hétvégi bevásárlás lebonyolításához, de negatívumként kell említeni, hogy városi autó kalaptartó nélkül nem is igazi városi autó. Lényegében csak a kesztyűtartó tartalma védett az illetéktelen pillantások elől, a holmit tehát célszerű rögtön hazáig szállítani. Az utastér térkínálata négy személynek megfelelő, hosszában elég a hely, függőlegesen talán már sok is, széltében meg barátságos közelségbe kerülhetnek az utasok. A felépítmény keskenysége az autómosóban is tetten érhető, ahol a bal oldali kefe alaposan sikálja a karosszériát, a jobb oldali meg épp csak legyezgeti az oldalfalat.

Alkatrészárak

Féktárcsa első: 95 700 Ft/pár Fékbetét első: 26 700 Ft/garnitúra Szélvédő: 213 000 Ft Szervizfedél: 62 800 Ft Keréktárcsa: 93 500 Ft/db (könnyűfém, 15 col) Komplett külső tükör: 72 000 Ft/db Első lökhárító: 115 700 Ft Gumiabroncs ajánlott fogyasztói ára: 35 800 és 38 600 Ft (Michelin Energy XT1, 145/65 R15 és 175/55 R15

Ha nem vesszük figyelembe a vételárat, remek városi autó a Citroën C-Zero. Használatát az állandó konnektorkeresés és a töltőkábel miatti izgulás teszi különössé. Ezekhez hozzá lehet szokni, azonban tízmillió forintért már négy darab Citroën C1-est, vagy egy C5-ös kombit kapunk 200 lóerős dízelmotorral, csomagtérrolóval, 1200 km-es hatótávolsággal. A C-Zero jó dolog, de jelen körülmények között még értelmetlen.

Városban csendes, országúton a gördülési és szélzaj miatt csak halkabb egy normál autónál az elektromos hajtású Citroën C-Zero Városban csendes, országúton a gördülési és szélzaj miatt csak halkabb egy normál autónál az elektromos hajtású Citroën C-Zero

TETSZETT
csendes
nyomatékos
130 km/órával is megy

NEM TETSZETT
hatótáv
alulkormányzottság
nincs kalaptartó
vételár

ÖSSZEGZÉS
Nem a legjobb, de az egyetlen, hazánkban kapható elektromos autó, amit normál típusokkal egy lapon lehet említeni. Azonban ettől még nem lesz jó választás tízmillióért…

Citroën C-Zero
Hajtómű: állandó mágneses szinkronmotor
Max. teljesítmény: 47 kW (64 LE) 3500-8000/min
Max. forgatónyomaték: 180 Nm 0-2000/min
Hossz./szél./mag.: 3475/1475/1608 mm
Tengelytáv: 2550 mm
Fordulókör: 9,5 m
Saját tömeg/teherbírás: 1120/330 kg
Csomagtér: 166/860 l
Gyorsulás 0-100 km/h: 15,9 s
Maximális sebesség: 130 km/h
Akkumulátor kapacitása: 15,2 kWh
A modell alapára: 10 163 125 Ft